UMÓW WIZYTĘ ONLINE

masaz szczytno ból kręgosłupa
25 września 2021

Emocje a ich działanie na nasz organizm

Psychosomatyka jest to całościowe ujmowanie problemów człowieka chorego. Termin wprowadził do medycyny w 1818 roku J.Ch. Heinroth. Psychosomatyka zajmuje się analizą zależności psychosomatycznych, czyli dotyczących działania czynników psychicznych na organizm człowieka. (źródło: Wikipedia)

 

Dolegliwości somatyczne, czyli te, które objawiają się w ciele człowieka, mają swoje podłoże w naszej psychice. Niejednokrotnie, są one źle diagnozowane, gdyż zgłaszane objawy przez pacjenta przypominają podręcznikowe dolegliwości. Problemy na tle psychicznym i emocjonalnym, zazwyczaj brane są pod uwagę na samym końcu, kiedy inne terapie nie przynoszą zamierzonego efektu. Wówczas proces diagnostyki i leczenia wydłuża się, co często skutkuje to obniżeniem nastroju pacjenta i niechęcią do dalszej kuracji.

 

Ciało współpracuje w istotny sposób z życiem emocjonalnym człowieka oraz stanowi fizyczny fundament jego istnienia w świecie. (źródło: B.Mirucka, 2003)

Długotrwały stres jest szkodliwy dla naszego organizmu. Powoduje on wzrost kortyzolu, czyli hormonu "gotowości do działania". Jego sporadyczny wyrzut jest niszkodliwy a ręcz potrzebny, natomiast przewlekła, nadmierna jego ilość w organizmie człowieka ma destrukcyjny wpływ, szczególnie na kości, stawy
i mięśnie.

 

Istnieje teoria, która łączy powstawanie chorób autoimmunologicznych np RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) z czynnikiem stresogennym np, śmierć bliskiej osoby.

Koncepcja psychosomatyczna koncentruje sie na korelacją pomiędzy konfliktem psychicznym i emocjonalnym człowieka, które znajduję swoje "ujście" w objawach somatycznych np , wzmożone napięcie mięśniowe, przyspieszony oddech czy zmian w ukrwieniu.

Badania wykazują, iż masaż u osób ze zmianami zwyrodnieniowymi w odcinku szyjnym, wywołały wiele pozytywnych efektów np:

  • zwiększenie zakresów ruchomości w odc szyjnym

  • poprawę snu i zasypiania, zniwelowanie szumów usznych

  • poprawa koncentracji i pamięci

  • poprawę nastroju

*źródło: Wpływ masażu leczniczego

 

Masaż może pomóc w stanach dużego napięcia emocjonalnego, przeżytych traum czy w leczeniu depresji. Nie zastąpi psychoterapii czy kontaktu z psychiatrą lub psychologiem ale w znaczący sposób może wspomóc leczenie.

 

* źródło: Szkodliwy wpływ długotrwałego stresu na stan układu ruchu

 

Zdarza się, że terapia z pacjentem, w naszym gabinecie "nie idzie" i nie ma zadowalających efektów. W tej sytuacji, jesli pacjent boryka sie z problemami emocjonalnymi czy przewlekłym stresem, zalecamy konsultację z psychologiem.

Jako terapeuci jesteśmy otwarci na różne metody leczenia oraz współprace ze specjalistami w różnych dziedzinach - DLA ZDROWIA PACJENTA.

Umów się wizytę jeśli:

  • jesteś w stanie przewlekłego stresu lub nadmiernego napięcia emocjonalnego

  • korzystasz z pomocy psychologa/psychiatry i chcesz wspomóc terapię

  • szukasz ujścia nadmiernych emocji a nie masz odwagi iść na terapię do psychologa

 

12-100 Szczytno, ul Chrobrego 10

terapil.fizjoterapial@gmail.com

793 022 011

Terapil-

Fizjoterapia