UMÓW WIZYTĘ ONLINE

masaz szczytno ból kręgosłupa
26 października 2021

Powięź - czym jest i jak się ma do naszych dolegliwości ?

Nasze ciało jest w większości zbudowane z wody. Ilość jej jest zależna od wieku ( noworodek ok 75%, osoba dorosła ok 60 %, osoba starsza ok 50%). Wszystkim wiadomo z lekcji biologii, że tworzą nas również kości, mięśnie, więzadła, nerwy i naczynia krwionośne, ale czy kiedykolwiek wspominano o powięzi ?

Powięź według lekarz medycyny Carli Stecco, to „powłoka, arkusz bądź dowolna liczba, dających się oddzielić skupisk tkanki łącznej, formujących się pod skórą i mających na celu umocowanie, osłonięcie i oddzielenie mięśni oraz innych narządów wewnętrznych”.

A tak prostymi słowami : powięź jest częścią naszego organizmu, która wypełnia całe ciało ludzkie, tworząc sieć, na której wspierają się narządy, mięśnie, nerwy czy naczynia krwionośne. Powięź jest tkanką, która „pracuję” wraz z innymi strukturami w naszym ciele. Jest więc nieodłącznym elementem podczas terapii pacjenta.

Na przestrzeni lat, powięź była dokładnie badana na preparatach medycznych. Badacze dowiedli, że znajduje się ona w całym naszym ciele. Nasz organizm jest tak jakby "obleczony w jej sieć ". Łączy ona ze sobą wiele struktur anatomicznych a także tworzy łańcuchy zwane "łańcuchami mięśniowo-powięziowymi". Stabilizuję stawy i jest aktywna podczas każdego ruchu.

W porównaniu do innych naszych organów czy struktur anatomicznych np mięśni czy nerwów, wiedza na temat powięzi jest "nowa", tzn wzmianki o niej pochodzą z XIX wieku, natomiast gwałtowny wzrost jej zainteresowania miał początek na  kongresie International FasciaResearchCongress, który odbył się w październiku 2007 r. w Harvard Medical School.

Z racji tego, iż struktura ta jest cały czas badana, wiele osób ze świata medycyny nie uważa, jej za istotny element naszego organizmu... A może jednak warto byłoby się zagłębić w tą wiedze ?

Dzięki, nieustannej pracy nad powięzią, odkrywa się jej nowe funkcję i znaczenie dla organizmu co skutkuje powstawaniem nowych metody terapii dysfunkcji powięzi.

W trakcie terapii, rehabilitacji terapeuta wykorzystuję wiele technik do pracy nad powięzią. Dzięki palpacji jest w stanie wykryć nieprawidłowości i pracować nad ich wyeliminowaniem.

 

Jakie dolegliwości mogą dawać problemy w obrębie łańcucha mięśniowo-powięziowego ?

- bóle przeciążeniowe w odcinku lędźwiowym, piersiowym i szyjnym kręgosłupa

- bóle przeciążeniowe mięśni

- bóle głowy

- dolegliwości bólowe podczas konkretnych ruchów 

- bóle stawów

 

Jedna z metod autoterapii jest rollowanie z użyciem wałka tzw rollera.

 

Źródła:

Zastosowanie koncepcji tensegracji strukturalnej w Manipulacjach Powięziowych© według Stecco

Powięź bez tajemnic ; David Lesondak, 2017

Udział powięzi piersiowo-lędźwiowej w generowaniu bólu dolnego odcinka pleców

 

12-100 Szczytno, ul Chrobrego 10

terapil.fizjoterapial@gmail.com

793 022 011

Terapil-

Fizjoterapia