Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego „Stan zdrowia ludności Polski w 2019 r." , wśród licznych dolegliwości bólowych dominowały te w obrębie kręgosłupa i dotyczyły osób w wieku 30-49 lat , a w grupie wieku 50-59 należały do dwóch najczęstszych schorzeń (na problemy z kręgosłupem, zwłaszcza dolnego odcinka, skarżyło się 13,6% osób w wieku 30-39 lat, 24,0% w wieku 40-49 lat i 35,6% w wieku 50-59 lat).
Z praktyki gabinetu widać, że trafiają do nas coraz młodsi pacjenci - poniżej 30 roku życia.
Nawracające dolegliwości bólowe, przewlekłe i przebyte choroby czy urazy, nieergonomiczna praca, nierównowaga w napięciu mięśniowym – to tylko kilka najczęstszych przyczyn, które lekceważone czy też pozostawione same sobie, mogą powodować silne dolegliwości w obrębie kręgosłupa, najczęściej lędźwiowego.
Ból, często jest tak silny, że unieruchamia pacjenta na kilka dni, wówczas nie jest on wstanie funkcjonować bez leków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych. Zazwyczaj na wizycie lekarskiej przepisywane są mu iniekcje, czyli zastrzyki domięśniowe zawierające w/w leki oraz witaminy, jak i zlecenie na rehabilitację (kinezyterapię i fizykoterapię ).
Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja z technikami terapii manualnej, połączona z leczeniem farmakologicznym i ZAANGAŻOWANIEM PACJENTA, przynosi oczekiwany efekt zniesienia dolegliwości bólowych i powrotu do aktywności zawodowej i fizycznej – bez konieczności ingerencji chirurgicznej.
Niestety do naszego gabinetu bardzo często trafiają pacjenci, którzy borykają się z przewlekłym bólem od wielu lat. Nie mogą pracować ani aktywnie żyć. Do tego dochodzą objawy neurologiczne, spowodowane podrażnieniem korzeni nerwowych, np. problemy z oddawaniem moczu, mrowienia, drętwienia nogi, opadająca stopa, niedowład mięśniowy.
Te objawy nie rokują dobrze i w większości przypadków, gdy się pojawiają, świadczą o konieczności pilnej operacji.
W gabinecie najczęściej pojawiają się pacjenci po zabiegach takich jak:
-dyscektomia - odbarczająca struktury nerwowe w przebiegu przepukliny krążka międzykręgowego
- stabilizacja kręgów - stabilizacja za pomocą śrub transpedikularnych.
No dobrze. A co w przypadku, gdy pacjent jest już po operacji ? Czy może się już cieszyć życiem bez bólu i problemów fizycznych ?
Niestety tak dobrze to nie wygląda, aczkolwiek zdarzają się przypadki,
gdzie pacjenci fantastycznie rokują po operacji, i nie czują potrzeby dalszej rehabilitacji.
Po wyjściu ze szpitala pacjent powinien otrzymać wskazówki od lekarza prowadzącego jak ma funkcjonować przez najbliższe tygodnie. W jaki sposób przekręcać się, wstawać czy siadać ( na oddziałach zazwyczaj są fizjoterapeuci, którzy tego uczą ).
Po czasie wyznaczonych przez lekarza, pacjent powinien zostać skierowany na rehabilitację, aby powrócić do sprawności sprzed pojawienia się bólu
w kręgosłupie. Wśród zabiegów są zabiegi z fizykoterapii (laser, pole magnetyczne, prądy TENS itp.) a także kinezyterapia (ćwiczenia) oraz terapia manualna – tymi dwoma ostatnimi zajmujemy się kompleksowo.
Rehabilitacja pooperacyjna jest konieczna i potrzebna, aby wrócić do sprawności i zapobiec konsekwencjom zabiegu takim jak: zrosty, przykurcze mięśniowe, osłabienie siły mięśniowej czy ból.
Jeśli jesteś po operacji kręgosłupa i szukasz pomocy w rehabilitacji i powrocie do sprawności – zadzwoń 793022011 lub UMÓW SIĘ ONLINE.
Nie ćwicz sam korzystając z filmików z internetu bez konsultacji z fizjoterapeutą - mogą Ci zaszkodzić, gdyż nie są dostosowane do Twojego stanu zdrowia !
Dla bardziej wnikliwych :)
Przewodnik rehabilitacyjny RehaSport - Jak przygotować się do operacji i uniknąć stresu ?
12-100 Szczytno, ul Chrobrego 10
terapil.fizjoterapial@gmail.com
793 022 011