Od 2019 roku świat zmaga się z pandemią choroby Covid-19 wywołaną wirusem SARS-Cov-2. Nikt nie był przygotowany na to, jakie spustoszenie wywoła na naszej planecie i z jakimi konsekwencjami będzie musieli się zmierzyć.
Według danych statystycznych , u większości osób zakażonych koronawirusem (COVID-19) przebieg jest łagodny lub bezobjawowy, natomiast u 10% zakażonych choroba może przebiegać w sposób ostry.
Na samej chorobie jednak problem się nie kończy. Pacjenci bardzo często, borykają się z jej powikłaniami takie jak:
zaburzenia ze strony układu krążenia, w tym choroby zakrzepowo-zatorowe
ogólne zmęczenie
przewlekły kaszel,
podwyższona temperatura ciała,
bóle głowy
duszność.
mgła poznawcza – rozkojarzenie, luki w pamięci, dezorientacja
Badania w USA wykazały, że po 3 tygodniach od pozytywnego testu na COVID-19, tylko 65% chorujących wróciło do pełnego zdrowia. Z aktualnej wiedzy, nie wiadomo co powoduje dłuższy powrót do zdrowia, aczkolwiek długotrwałe powikłania ze strony układu oddechowego, mięśniowo-szkieletowego i neuropsychiatrycznego są również widoczne u innych chorób z rodziny koronawirusów, takich jak SARS i MERS.
Powikłania te dotyczą wszystkich osób po przebytej chorobie COVID-19,
nie zależnie od jej przebiegu.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowała broszurę zawierającą liczne i wartościowe wskazówki, dzięki którym, pacjent może pomóc sobie w dolegliwościach i powikłaniach pokoronawirusowych.
„Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19” zawiera m.in.
wskazówki i metody na radzenie sobie z dusznościami,
ćwiczenia usprawniające
porady, jak postępować na wypadek wystąpienia trudności z głosem, jedzeniem czy połykaniem,
rady jak postępować, kiedy pojawią się kłopoty ze skupieniem uwagi oraz gdy dopadnie nas sytuacja stresowa, niepokój lub depresja .
Dzięki Krajowej Izbie Fizjoterapeutów, e-book został przetłumaczony na język polski ;)
"Pamiętaj, proponowane zalecenia nie zastępują spersonalizowanego programu ćwiczeń, ale są wartościowym zbiorem wskazówek, z którymi powinni zapoznać się wszyscy pacjenci dotknięci koronawirusem (COVID-19), a także ich bliscy." - źródło KIF
12-100 Szczytno, ul Chrobrego 10
terapil.fizjoterapial@gmail.com
793 022 011