Rehabilitacja, jako nauka, stale udoskonala swoje metody. Fizjoterapeuci
w swoich terapiach, szukają i wykorzystują wszelkie możliwe dostępne nowości na rynku medycznym jak i sportowym. Jednym z istotnych elementów leczenia rehabilitacyjnego jest edukacja pacjenta i jego „praca domowa”. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi rolowanie rolką inaczej rollerem.
Rolowanie, czyli forma automasażu, z wykorzystaniem rolka o cylindrycznym kształcie. Ma ono na celu relaksację, rozluźnienie mięśni i odciążenie stawów, szczególnie po treningu,większym wysiłku fizycznym czy jako forma autoterapii w rehabilitacji.
Przed treningiem, rolowanie zapobiega kontuzjom, dzięki przygotowaniu mięśni do wysiłku fizycznego bez ich niepotrzebnego osłabienia. Poprawia propriocepcję stawów, czyli ich odpowiednie czucie i ułożenie w przestrzeni, aczkolwiek w tej sytuacji, czas trwania rolowania będzie krótszy niż po treningu, gdyż zbyt długi masaż może przynieść więcej szkody niż pożytku.
W rehabilitacji, rolowanie umożliwia pacjentowi samodzielne wykonanie części terapii w domu, po otrzymaniu instruktażu na wizycie u fizjoterapeuty.
Co daje nam rolowanie ? :
rozluźnianie mięśniowo-powięziowe
poprawa uwodnienia powięzi
poprawia zakres ruchów i elastyczność w stawach
zmniejsza napięcie mięśniowe i więzadłowe
Jaką rolkę wybrać?
Dostęp do rollerów jest ogromny. Można jest zakupić w sklepach medycznych, rehabilitacyjnych, sportowych czy nawet marketach. Różnią się one jednak kilkoma elementami:
rolery gładkie –uelastyczniają, rozluźniają i poprawiają uwodnienie powięzi; wykorzystywane w rehabilitacji, jak i sporcie,
rolery karbowane – stosowane częściej w sporcie, poprzez swoją nieregularną powierzchnię docierają w głębsze warstwy tkanek, nie stosuję się ich na kręgosłupie
Małe rollery
piłka: stosowana na małych powierzchniach no stóp, dłoni czy punktach spustowych
Duoball (podwójna piłka) : stosowana w miejscach restrykcji tkankowych i na mięśniach przykręgosłupowych.
Twardość
Miękkie: stosowane w sytuacjach gdy okolica poddana terapii jest bardzo wrażliwa i mocno bolesna a sam pacjent bardzo ciężko znosi zabieg.
Twarde : używane w przypadku pacjentów bardzo niewrażliwych na bodziec lub gdy okolica poddana rolowaniu nie wykazuje dolegliwości bólowych.
Nie stosuje się rolowania na strukturach kostnych.
Stosowanie rolowania ma również swoje przeciwwskazania, są one takie same jak w sytuacji stosowania innych technik mięśniowo-powięziowych, czyli:
infekcji w obrębie miejsca masażu lub/i ogólnych infekcjach organizmu
miejscu świeżych urazów z przerwaniem skóry a także po zabiegach chirurgicznych
gorączki
złamań
RZS
nowotwory
tętniaki
zaawansowana cukrzyca
nadwrażliwość tkanek
Rolowanie przynosi bardzo dużo korzyści dla naszego organizmu, nie tylko jako forma autoterapii w rehabilitacji ale także jako rozluźnianie po treningowe, do którego wszystkich ćwiczących gorąco zachęcamy :)
Źródła:
https://rehabilitacja-holistyczna.pl/wp-content/uploads/2015/03/SR59-Lemiesz.pdf
12-100 Szczytno, ul Chrobrego 10
terapil.fizjoterapial@gmail.com
793 022 011