UMÓW WIZYTĘ ONLINE

17 grudnia 2021

Rolowanie – co to jest i kiedy stosować ?

Rehabilitacja, jako nauka, stale udoskonala swoje metody. Fizjoterapeuci
w swoich terapiach, szukają i wykorzystują wszelkie możliwe dostępne nowości na rynku medycznym jak i sportowym. Jednym z istotnych elementów leczenia rehabilitacyjnego jest edukacja pacjenta i jego „praca domowa”. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi rolowanie rolką inaczej rollerem.

Rolowanie, czyli forma automasażu, z wykorzystaniem rolka o cylindrycznym kształcie. Ma ono na celu relaksację, rozluźnienie mięśni i odciążenie stawów, szczególnie po treningu,większym wysiłku fizycznym czy jako forma autoterapii w rehabilitacji.

Przed treningiem, rolowanie zapobiega kontuzjom, dzięki przygotowaniu mięśni do wysiłku fizycznego bez ich niepotrzebnego osłabienia. Poprawia propriocepcję stawów, czyli ich odpowiednie czucie i ułożenie w przestrzeni, aczkolwiek w tej sytuacji, czas trwania rolowania będzie krótszy niż po treningu, gdyż zbyt długi masaż może przynieść więcej szkody niż pożytku.

W rehabilitacji, rolowanie umożliwia pacjentowi samodzielne wykonanie części terapii w domu, po otrzymaniu instruktażu na wizycie u fizjoterapeuty.

Co daje nam rolowanie ? :

 • rozluźnianie mięśniowo-powięziowe

 • poprawa uwodnienia powięzi

 • poprawia zakres ruchów i elastyczność w stawach

 • zmniejsza napięcie mięśniowe i więzadłowe

   

Jaką rolkę wybrać?

Dostęp do rollerów jest ogromny. Można jest zakupić w sklepach medycznych, rehabilitacyjnych, sportowych czy nawet marketach. Różnią się one jednak kilkoma elementami:

rolery gładkie –uelastyczniają, rozluźniają i poprawiają uwodnienie powięzi; wykorzystywane w rehabilitacji, jak i sporcie, ƒ

rolery karbowane – stosowane częściej w sporcie, poprzez swoją nieregularną powierzchnię docierają w głębsze warstwy tkanek, nie stosuję się ich na kręgosłupie

Małe rollery

piłka: stosowana na małych powierzchniach no stóp, dłoni czy punktach spustowych

Duoball (podwójna piłka) : stosowana w miejscach restrykcji tkankowych i na mięśniach przykręgosłupowych.

Twardość

Miękkie: stosowane w sytuacjach gdy okolica poddana terapii jest bardzo wrażliwa i mocno bolesna a sam pacjent bardzo ciężko znosi zabieg.

Twarde : używane w przypadku pacjentów bardzo niewrażliwych na bodziec lub gdy okolica poddana rolowaniu nie wykazuje dolegliwości bólowych.

 

Nie stosuje się rolowania na strukturach kostnych.

 

Stosowanie rolowania ma również swoje przeciwwskazania, są one takie same jak w sytuacji stosowania innych technik mięśniowo-powięziowych, czyli:

 • infekcji w obrębie miejsca masażu lub/i ogólnych infekcjach organizmu ƒ

 • miejscu świeżych urazów z przerwaniem skóry a także po zabiegach chirurgicznych

 • gorączki

 • złamań

 • RZS

 • nowotwory

 • tętniaki

 • zaawansowana cukrzyca

 • nadwrażliwość tkanek

 

Rolowanie przynosi bardzo dużo korzyści dla naszego organizmu, nie tylko jako forma autoterapii w rehabilitacji ale także jako rozluźnianie po treningowe, do którego wszystkich ćwiczących gorąco zachęcamy :)

 

Źródła:

https://rehabilitacja-holistyczna.pl/wp-content/uploads/2015/03/SR59-Lemiesz.pdf

https://blackroll.com.pl/blog

12-100 Szczytno, ul Chrobrego 10

terapil.fizjoterapial@gmail.com

793 022 011

Terapil-

Fizjoterapia