Ostroga piętowa (łac. calcar calcanei) to zmiany zwyrodnieniowe okolicy wyrostka przyśrodkowego guza piętowego kości piętowej, będące przyczyną powstania narośli kostnej, która powoduje zapalenie rozcięgna podeszwowego i ból ograniczający lub uniemożliwiający poruszanie się ( źródło: Wikipedia).
Według badań, ta dolegliwość doskwiera około 10-15% ludzi na świecie. Jest to najczęstszy problem w obrębie stopy, z jakim zgłaszają się pacjenci do gabinetu.
Wykazano kilka czynników, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo występowania ostrogi piętowej np :
Większe predyspozycje do powstania ostrogi mają również:
Żadna z wymienionych wyżej cech, nie jest wyznacznikiem powstania ostrogi piętowej. Wiele osób z tymi cechami jej nie ma :)
Podczas pierwszej wizyty, pacjent jest poddany diagnostyce ( również z oceną zdjęcia rentgenowskiego, jeśli takie posiada lub może dostać zalecenie wykonania takiego zdjęcia ).
Fizjoterapeuta różnicuje dolegliwości , z jakimi przyszedł pacjent. W połowie przypadków, ostrodze piętowej towarzyszy zapalenie rozcięgna podeszwowego i obrzęk, którym przypisuje się ,obecność dolegliwości bólowych.
Ból jaki towarzyszy tej przypadłości, pacjenci opisują jako:
Rodzaj odczuwanego bólu zmienia się w raz ze stopniem zaawansowania choroby.
Ciekawe jest to, iż obecność ostrogi piętowej, jako samej zmiany zwyrodnieniowej, nie weryfikuje obecności dolegliwości bólowych. Możemy ją mieć a wcale o tym nie wiedzieć. Kwestia jest to, czy dojdzie do stanu zapalnego i obrzęku.
Od wielu lat, na dolegliwości ostrogi piętowej, stosuję się zabiegi fizykalne np: laser, ultradźwięki z lekiem NLPZ (niesterydowy lek przeciwzapalny), pole magnetyczne, krioterapia, a od kilku lat, nowością jest fala uderzeniowa.
Niestety, nie zawsze te zabiegi pomagają. Czasami, nawet ich duża ilość i regularność, nie jest w stanie pomóc pacjentowi.
Do naszego gabinetu trafiają pacjenci, którzy szukają pomocy, po nie udanych, wielu próbach leczenia w/w zabiegami.
Mało osób wie (i lekarzy również), że fizykoterapia nie jest jedynym rozwiązaniem na ostrogę piętową. W gabinecie stosujemy, z powodzeniem, terapię manualną, połączoną z terapią narzędziową (np. igłoterapia), którą bezpośrednio kierunkujemy na jednostkę chorobową . To plus autoterapia, nie rzadko niweluje ból pacjenta.
12-100 Szczytno, ul Chrobrego 10
terapil.fizjoterapial@gmail.com
793 022 011